Intoleranca ndaj Glutenit

Sëmundja celiake, tingëllonte si një fjali fundore: një fjalim i mirë. Duartrokitje. Heshtja. Një folës tjetër, duartrokitje e njëjtë, identike. Asgjë e re nën diell!

Isha në vendin e shtatë, rreshti i katërt, kravatë blu, stilolaps dhe fletore e dhënë nga sponsori, kompania e zakonshme që bën makarona dhe biskota për celiakët. Konferenca titullohet: “Sëmundja celiake: horizonte të reja dhe protokolle të reja …”, pra, diçka e ngjashme.

Ai hedh një hap në qilim blu, folësi shikon audiencën e tij, siç do të bënte një kafshë me prenë e saj, luan disa cungje dhe merr duartrokitje diku, si një mekanizëm komandimi. Një shpërthim i fuqishëm duartrokitjesh bëri jehonë në të gjithë sallën, fillimisht ndërsa goditjet e ndrojtura dhe më pas ovacionet e guximshme e të fuqishme. Një tjetër folës, dhe konferenca vazhdon ritmin e saj të mërzitshëm.
Për t’i bërë ballë kësaj çmendurie seminaresh gjithë ditën, duhet të jesh një kinez që përdoret për të ngadalësuar torturat, ose një skizoid pa sens humori. Ose ndoshta një i interesuar vërtet për sëmundjen celiake.
Pastaj shikon përreth dhe krejt papritur i sheh, ata janë ulur atje pas teje, pranë teje, përreth, ata janë protagonistët e vërtetë të konferencës, yjet e parë të shfaqjes: 137 celiakë, të mbyllur për një ditë mankthi në një sallë konferencash në katin e tretë të Royal Hotel.

Kështu që e kuptoj që vetëm nëse je një celiak i vërtetë, nëse ke vuajtur për vite me radhë simptomat mizore të kësaj patologjie dobësuese, vetëm në këtë mënyrë mund të rezistosh edhe këtë ditë dhe madje të jesh në gjendje të duartrokasësh.

A është me të vërtetë faji i të gjitha multinacionaleve? Apo edhe stili ynë i jetesës, OMGJ-të, ose smogu, apo efekti serrë? Askush nuk e di, por një gjuhë e panjohur flitet në konferencë, të cilën vetëm disa ndjekës celiak dhe besimtarë në besimin e shkencës së përsosur dinë të njohin vulën fituese në ato shenja.

Sot sëmundja celiake është me të vërtetë një plagë skëterre! Dhe për ta përcaktuar atë, do të ishte e mjaftueshme një provë dhe pastaj një dietë që zgjat një jetë. Por gjërat nuk janë gjithmonë aq të thjeshta dhe të drejtpërdrejta. Kjo përgjigje imune ndez zorrën derisa të zhduken vilet e zorrëve dhe atëherë nuk do të jeni në gjendje të tretni asgjë glutinoze. Gjithçka rrëshqet brenda teje, si të thuash, dhe është diarre e pafund.

Nëse, nga ana tjetër, diagnoza e sëmundjes celiake është e vonuar, ju mund ta gjeni veten me tiroidit autoimun, alopeci, epilepsi me kalcifikim cerebral, osteoporozë, limfoma të zorrëve … me pak fjalë, simptomat e një fëmije të djegur nga rrezatimi historik i Çernobilit, BRSS-së të vjetër, si arsye pak më e kamufluar. Një parajsë fantazmë, ku sot ende paguajmë pasoja shkatërruese.

Fatkeqësisht, ajo e sëmundjes celiake është një patologji e çoroditur, gjarpërore, nuk shkon drejt në zemër të problemit dhe mbaron punë! Ai të vret, Jo! Ju lë të digjeni në dyshim dhe dhimbje, mund të paraqitet si diarre dhe pengim pas largimit nga gjiri dhe kjo quhet tipike. Pastaj është ajo që manifestohet me anemi dhe quhet atipike. Ka edhe një tjetër që është e heshtur dhe nuk ka simptoma, e quan veten të heshtur. Dhe së fundmi tjetra që është potencial që paraqitet me teste serologjike pozitive por me biopsi negative të zorrëve. Një babelinë e vërtetë e klinikës. Një murtajë e vërtetë e njerëzimit.

Megjithatë, për ta gjetur, u zhvillua një seri e analizave IgG dhe IgA, deri në analizën e fundit që është anti-transglutaminaza. Por, për ta zgjidhur atë përfundimisht, endet në errësirë ​​dhe ato duartrokitje, mbase, në ato konventa të lavdisë, janë vetëm një tjetër nga simptomat e një populli që nuk mund të vuajë më.

Dietë pa gluten: shndërrimi i një zgjedhjeje të detyrueshme në një dietë pa sakrifica. Ky është slogani i ri i DAPHNE LAB, laboratorë të specializuar në intolerancën ushqimore.

Filozofi francez Montaigne, deklaroi se “Të ngrënit është një nga katër qëllimet e jetës, cilat janë të tjerët … varet nga secili individ”.

Të hash nuk është thjesht një nevojë biologjike, por një kënaqësi e vërtetë për shqisat. Një emocion i shkëlqyeshëm që përfshin të gjitha aspektet e trupit dhe mendjes.

Shumë njerëz tani besojnë se është e vështirë të flasësh për emocione që lidhen me shijen kur bëhet fjalë për intolerancën ndaj glutenit. Nuk është kështu. Edhe në sëmundjen celiake mund të hani pa ndonjë problem dhe me të njëjtën shije.

Është e vështirë të imagjinohet një botë pa gluten në të cilën parandalohet mundësia e shoqërimit të pjatave tipike rajonale, të gjitha ato varietete të bukës të prodhuara nga arti ynë i kuzhinës mesdhetare.

Zakonet tona të ngrënies sot janë më kulturore dhe emocionale dhe fiziologjike. Ne shpesh e kuptojmë se hamë vetëm për të shoqëruar ose për të shijuar iluzionin e një figure simbolike të sugjeruar nga reklamat.

Është e vështirë t’i rezistosh tundimit, përpara një shuplake, për të shijuar një fetë mortadella aromatike ose proshutë të shijshme të gatuar, nga frika se do të ndoten nga gluteni në fazën e tyre të përpunimit industrial. Në fakt, edhe ushqime të dyshimta mund të ndoten nga molekulat e glutenit për shkak të faktit se industria ushqimore përdor gluten në mënyrë që të përzihen mirë brumëra të caktuar.

Strategjia fituese në qasjen ndaj të ushqyerit pa gluten është aftësia për të akorduar shijet dhe stilet e të ngrënit drejt stileve dhe dietave të ndryshme, duke u përqëndruar në atë që lejohet dhe jo në atë që është e ndaluar, duke u orientuar drejt një diete pa sakrifica dhe ndalime, më tepër një ngrënie stil me mundësi gjithnjë e më të mëdha ushqimore. Duke u mësuar të kënaqim shijen e re duke hequr dorë nga një gjë që është gluteni, e cila deri më tani ka qenë pjesë e jetës sonë të përditshme.

Ndërkohë, të mësohesh me mos konsumimin e glutenit do të thotë “të mendosh pa gluten”, të përqendrohesh te ngjyra dhe forma e ushqimit, të vlerësosh aromën e pjatës, të kënaqesh me shijen e përbërësit kryesor, duke amplifikuar kreativitetin e kuzhinës. Gjithashtu hulumtimi i historisë së pjatave dhe recetave antike dhe pa gluten.

Në ditët e sotme, megjithatë, ndryshimet e thella në mënyrën e jetesës së individëve kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në mënyrën e të ngrënit: konsumi i vakteve jashtë shtëpisë tani përfaqëson rreth 30% të konsumit total të ushqimit dhe një rritje të mëtejshme në dekadat e ardhshme (ISTAT të dhënat tregojnë një vlerë të barabartë me 46% në 2030). Kjo do të thotë që shumë ndërmarrje ushqimore publike dhe private do të duhet të organizohen për të bërë të disponueshme për të gjithë, menutë pa gluten dhe recetat alternative. Në të njëjtën mënyrë, mensat e ndërmarrjeve dhe restorantet private të shkollës do të duhet të riorganizohen së shpejti.

Ajo që me të vërtetë mungon sot është në të vërtetë informacioni për celiakun dhe për individin “normal” sepse është thelbësore të krijohet një vetëdije e fortë dhe e vendosur kolektive përballë një serie të tërë stilesh konsumimi që gjithnjë e më shumë përfshijnë gluten në dietën tonë.

Sigurisht është e vështirë të imagjinohet se si një individ duhet të detyrohet që të mos jetë më në gjendje të hajë pica ose brusketa. Sidoqoftë, asnjë tragjedi, nëse kujtojmë se në gjysmën e parë të shekullit të kaluar mielli më i përhapur, veçanërisht në Italinë veriore, ishte ai i misrit, ndërsa buka e bardhë me miell të rafinuar ishte vetëm një pushtim i periudhës së parë të pasluftës. Asnjë tragjedi nëse kujtojmë se gruri ishte absolutisht i panjohur për indianët e Meso-Amerikës, deri në mbërritjen e Spanjollëve të etiketuar nga historia si “pushtues”, ndërsa dieta e tyre ishte e pasur me fibra bimore dhe niseshte të marra nga misri dhe patatet. Edhe në fillim, patatet konsideroheshin helmuese në Evropë. Fatkeqësisht, edhe sot një farë injorance mbretëron në tryezë dhe në restorante.

Edhe nëse mendojmë se e gjithë Lindja shmang grurin, sepse preferon orizin, i cili përveç që nuk përmban gluten, është shumë më i tretshëm dhe ushqyes.

Për të gjitha këto arsye, pas diagnozës, ne bëjmë një virtyt të domosdoshmërisë dhe gjithashtu vëmë në dyshim konstruktet tona ushqimore të rrënjosura, të përbëra nga zakone, konventa, klishe.

Duke prishur paradigmën e konstruktit ushqimor, i cili deri më tani ka pasuruar vetëm kompanitë mbajtëse të ushqimit dhe ka varfëruar sistemin tonë imunitar, ne mund të ushqehemi me njohuri të reja të marra prej recetave të bëra me shije dhe pa gluten, menu pa proteina të padobishme dhe molekula të dëmshme. Gjeni një kulturë të vjetër ushqimore që do të jetë e mirë për të gjithë dhe sigurisht jo aq për kompanitë e mëdha ushqimore që kanë investuar shumë në gluten vitet e fundit.

Shumë prej ushqimeve të lejuara për celiakët bëhen tashmë pjesë e dietës ditore: përveç polentës që i përket kujtimeve të fëmijërisë së disa, të kombinuara me djathëra, perime dhe salca të ndryshme, ju mund të rizbuloni kënaqësinë e fjetur të supave të bishtajoreve krepat e përgatitur me niseshte misri ose arèpas venezueliane, tortilla misri të mbushura në mënyra të ndryshme. Si dhe perime ose peshk të skuqur në niseshte misri dhe niseshteje patate të rrahur? Apo edhe një kotoletë milaneze e përgatitur me një bollgur misri të pjekur? Le të befasohemi nga makaronat e misrit, gjithmonë të qëndrueshme dhe al dente, gjithashtu të mira për timbalen e hollë napolitane, një alternativë e vlefshme për klasat tona “të para”.

Pse atëherë, në fund të fundit: kush ka vendosur që “e para” është makarona dhe “e dyta” është një pjatë? Ne jemi viktima të konventave shoqërore që është koha për t’i çrrënjosur. Koha është e duhur dhe më në fund ka ardhur koha që njeriu perëndimor dhe i industrializuar të ndryshojë stilin e tij të të ngrënit, të ndryshojë stilin e jetës, të hyjë në sferën e një jete të shëndetshme plot mirëqenie në emër të parandalimit.

Përveç kësaj, ne mund të përqendrohemi në një ushqim oriental, tani i reklamuar gjerësisht në tryezat perëndimore: orizi dhe aplikimet e tij të panumërta gastronomike, duke filluar nga mezetë deri tek ëmbëlsirat pa harruar bukuritë e vërteta gastronomike të përfaqësuara nga rizoto me aromë mesdhetare dhe italike. Ndoshta do të befasohemi nga lajmi se mbi dyqind lloje të ndryshme rizoto janë “regjistruar” në rajone të ndryshme italiane.

Në fund të vaktit, kur është koha për “dulcis in fundo”: ëmbëlsira, imagjinata së bashku me zgjuarsinë sigurisht që do të jenë në gjendje të krijojnë biskota të mrekullueshme dhe aromatike me miell misri, pastë bajame të shkëlqyeshme, krepa, ëmbëlsira, oriz puding dhe torta të vogla shumëngjyrëshe me fruta dhe ëmbëlsira të shijshme Caprese… një listë e tërë e madhe e ëmbëlsirave pa gluten për një darkë të paharrueshme për celiakët.

Por kini kujdes që të informoheni mirë dhe të ndiqni diktatet e shoqatave celiake të referencës. Rreziku mund të jetë ai i kompozimit të një diete me një bollëk të proteinave dhe yndyrnave, në kurriz të karbohidrateve të cilat në dietën tonë ditore përfaqësohen mbi të gjitha nga buka dhe makaronat.

Kjo është arsyeja pse celiakët këshillohen të mos e teprojnë me produktet e terapisë dietike të ofruara nga industritë në sektor, pasi këto, për t’u bërë më të shijshme, shpesh shtohen me yndyrna bimore të hidrogjenizuara, gjalpë dhe vezë në mënyrë që ato shpesh të mos ekuilibrohen nga pikëpamja e të ushqyerit, kundër kalorive boshe dhe yndyrnave industriale. Kështu që për të bërë mirë rrezikoni të tejkaloni në anën e gabuar të bilancit ushqyes në kurriz të një ekuilibri që ne po kërkojmë me aq padurim.

Për të marrë më shumë informacion ose për të kërkuar testin celiatik na kontaktoni.

  Klikoni në ikonën për të kërkuar një SHEMBULL të testit të PËRGATITJES SË SËMUNDJES CELIAKE.

• BIBLIOGRAFINË
• Hla dhe sëmundja celiake, Rekomandime
• Rreziqet relative të HLA-DQ për sëmundjen celiake në popullatat evropiane: një studim i Grumbullit Evropian të Gjenetikës mbi Sëmundjen Celiake
• Gjenetika HLA-DQ tek fëmijët me sëmundje celiake: një meta-analizë që sugjeron një procedurë të shqyrtimit gjenetik me dy hapa duke filluar me zinxhirët β HLA-DQ